Archive

Etiketë: SHBA

Kurti: Unë kam vizë për në SHBA, dhe mund të nisem qysh nesër

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti i ftuar në një emision televiziv ka folur edhe për vizitin e tij në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, e…

Shqiptarja në vendin ku ndodhi tornadoja në SHBA: Mu kujtua lufta në Kosovë

Një mërgimtare nga Kosova ka përjetuar nga afër tornadot masive që ndodhën ditë më parë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Ganimete Ademi që përjetoi…

ShBA-ja sanksionoi edhe disa zyrtarë mbrëmë, këta janë emrat

Departamenti i Thesarit i Shteteve të Bashkuara njoftoi të premten se, në Ditën Ndërkombëtare Kundër Korrupsionit, ka lëshuar sanksione ndaj disa individëve dhe rrjeteve të…

Amerika nuk ndalet: Fut në listë të zezë edhe 11 zyrtarë dhe ish-zyrtarë

Sekretari amerikan i Shtetit, Anthony Blinken ka paralajmëruar se sot SHBA do të vendosin sanksione në dhënien e vizave për 11 persona. Këtë ai e…

Sot fillon “Samiti për Demokraci” i SHBA-ve ku do të marrë pjesë edhe Presidentja Osmani

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, sot dhe nesër do të organizojë “Samitin për Demokraci”, në të cilin është ftuar edhe Kosova….

Pas SHBA-së, edhe presidentja Osmani bojkoton Lojërat Olimpike Dimërore në Pekin

Presidentja Vjosa Osmani do të bojkotojë Lojërat Olimpike Dimërore në Pekin të Kinës, shkaku i shkeljes së të drejtave të njeriut nga autoritetet kineze. Bekim…

Tre të vrarë e një i plagosur në një shkollë në SHBA

Tre persona kanë humbur jetën, ndërsa gjashtë të tjerë u plagosën nga të shtënat që ndodhën të martën pasdite në një shkollë të mesme në…

5 të vdekur dhe 40 të plagosur në SHBA, momenti kur makina shtyp njerëzit në paradë

Pesë persona u vranë dhe më shumë se 40 u plagosën, duke përfshirë 12 fëmijë, kur një makinë mori përpara duke përplasur një turmë me njerëz…

Zyrtarja e lartë amerikane tregon pse SHBA vendosi t’i ftojë Kosovën e Serbinë në Samit

Nënsekretarja amerikane për Siguri Civile, Demokraci dhe të Drejtat e Njeriut, Uzra Zeya, ka thënë se SHBA ka zgjeruar listën e vendeve të ftuara në…

Latifi: SHBA po i jep mesazhe të qarta Qeverisë së Kosovës

Profesori universitar Blerim Latifi ka komentuar mosftesën e Kosovës nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës në Samitin e Demokracisë. Thotë se kjo që ndodhi është…