Shqipëri, bie numri i rasteve të reja me coronavirus

Një viktimë dhe 534 raste të reja me coronavirus janë regjistruar në 24 orët e fundit në Shqipëri, ndërsa dje rastet e reja ishin mbi 600, ka bërë të ditur Ministria e Shëndetësisë.

Janë kryer 4262 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID-19, 534 qytetarë: 177 në Tiranë, 49 në Shkodër, 39 në Vlorë, 24 në Lezhë, 21 në Sarandë, nga 17 raste në Pogradec, Krujë, nga 15 raste në Elbasan, Fier, 12 në Vau i Dejës, nga 11 raste në Malësi e Madhe, Lushnje, 10 në Durrës, nga 9 raste në Kamëz, Berat, nga 8 raste në Kurbin, Kavajë, nga 7 raste në Gjirokastër, Kolonjë, nga 6 raste në Mat, Divjakë, Korçë, Gramsh, nga 5 raste në Dimal, Kukës, nga 4 raste në Has, Shijak, Mallakastër, nga 3 raste në Pukë, Dibër, Memaliaj, nga 2 raste në Kuçovë, Përmet, nga 1 rast në Tropojë, Mirditë, Rrogozhinë, Këlcyrë, Tepelenë, Devoll, Skrapar, Poliçan, Cerrik.

Aktualisht janë 5573 pacientë aktivë me COVID-19 në të gjithë vendin.
Në Spitalin Infektiv po marrin trajtim 81 pacientë. Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor, në 24 orët e fundit ka ndërruar jetë një 65-vjeçar nga Vlora.

Janë shëruar 89 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e përgjithshëm të tyre në 131.273 që nga fillimi i epidemisë.

Që nga shpërthimi i epidemisë coronavirus, në Shqipëri janë regjistruar 139.324 raste pozitive nga 996.494 testime të kryera, prej tyre 131.273 janë shëruar, 5.573 janë aktive, ndërsa si pasojë e sëmundjes së rrezikshme kanë vdekur 2.478 persona.

Statistika (22 Gusht 2021)

Raste të reja ditore 534
Të shëruar në 24 orë 89
Të shtruar në spitale 81
Humbje jete në 24 orë 1
Testime ditore 4262

Testime totale 996,494
Raste pozitive 139,324
Raste të shëruara 131,273
Raste Aktive 5573
Humbje jete 2,478

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 2138
Shkodër 911
Vlorë 531
Fier 464
Durrës 328
Elbasan 267
Lezhë 261
Berat 195
Gjirokastër 168
Korçë 135
Kukës 101
Dibër 74.

Reklama