Shefi i OBSH -së ‘i zhgënjyer’ për shpërndarjen e vaksinave

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë bëri thirrje të hënën për një moratorium dymujor në administrimin e injeksioneve përforcuese të vaksinave COVID-19 si një mjet për të zvogëluar pabarazinë globale të vaksinave dhe parandalimin e shfaqjes së varianteve të reja të koronavirusit.

Ndërsa ministri i jashtëm hungarez Peter Szijjarto tha se Hungaria ka 8 milioën doza të vaksinës COVID-19 në magazinë, drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus bëri thirrje për më shumë solidaritet me vendet e tjera që kanë vështirësi në fushatën e tyre të vaksinimit.

Tedros u tha gazetarëve në kryeqytetin hungarez të Budapestit se ai ishte “vërtet i zhgënjyer” me qëllimin e dhurimeve të vaksinave në të gjithë botën, raporton AP, transmeton Klankosova.tv.

Disa vende, përfshirë Shtetet e Bashkuara, Izraelin dhe Hungarinë, si dhe vende të tjera në Evropë, Lindjen e Mesme dhe Azi, tashmë janë duke ofruar ose planifikuar t’u ofrojnë popullatave të tyre injeksione përforcuese COVID-19.

Në fillim të gushtit, Hungaria u bë vendi i parë në Bashkimin Evropian me 27 anëtarë që lejoi banorët të regjistroheshin për dozën e tretë, dhe më shumë se 187,000 njerëz kanë marrë një përforcues deri më tani, sipas statistikave të qeverisë.

Javën e kaluar, zyrtarët shëndetësorë amerikanë njoftuan planet për të shpërndarë vaksinat përforcuese të COVID-19 për të gjithë amerikanët në një përpjekje për të rritur mbrojtjen kundër një rritje të rasteve që i atribuohen variantit delta dhe shenja se efektiviteti i vaksinave po bie.

Megjithatë, agjencia shëndetësore e Kombeve të Bashkuara ka bërë vazhdimisht thirrje për kombet e pasura që të bëjnë më shumë për të ndihmuar në përmirësimin e aksesit ndaj vaksinave në botën në zhvillim.

Të hënën, Tedros tha se nga 4,8 miliardë doza të vaksinave të dorëzuara deri më tani në nivel global, 75% kanë shkuar në vetëm 10 vende ndërsa mbulimi i vaksinave në Afrikë është më pak se 2%.

Ai e quajti këtë “padrejtësi ndaj vaksinave dhe nacionalizëm të vaksinave” të cilat rrisin rrezikun e shfaqjes së varianteve më ngjitëse.

“Askush nuk është i sigurt derisa të gjithë të jenë të sigurt. Mbulimi i mirë në disa vende nuk mund ta largojë vërtet këtë pandemi. Ne duhet ta bëjmë atë në të gjithë botën”, tha ai.

Reklama