Mbi 20 palestinezë të lënduar nga të shtënat izraelite në protestë

Të shtënat me armë nga Izraeli kanë plagosur 26 palestinezë, përfshirë një djalë 13 vjeçar i cili u qëllua në kokë, thanë zyrtarët shëndetësorë, ndërsa protestuesit hodhën gurë dhe dogjën goma gjatë një demonstrate përgjatë gardhit kufitar me Izraelin.

Hamasi, i cili udhëheq në Gaza, kishte thirrur një protestë të shtunën për të shënuar ngjarjen e 52 vjetëve më parë kur u dogj Xhamia Al-Aksa në Jerusalem, vendi i tretë më i shenjtë në Islam.

“Xhamia Al-Aksa është një vijë e kuqe dhe çdo sulm ndaj saj do të ndeshet me rezistencë të fortë nga populli ynë”, tha lëvizja në një deklaratë, shkruan Al Jazeera.

Youmna al-Sayed e Al Jazeera tha se fraksionet palestineze bënë thirrje për një përkujtim paqësor, pasi qindra palestinezë u drejtuan drejt kampit të refugjatëve Malaka, vendi më i madh për protestat e Marshit të Madh të Kthimit 2018-19 në lindje të Rripit të Gazës.

Reklama